Městečko La Vilette
Mezi branami Villette a Pantin se rozkládá na místě bývalých jatek a trhu Villette – centrum vědy a průmyslu. Územím protéká kanál St-Denis a protíná se s kanálem de PQurcq. Ten byl v r. 1812 zřízen, aby zásoboval vodou všechny pařížské kašny. A v zimě – když zamrzl – lákal bruslaře.
Nyní městečko rozkládající se na 55 ha láká zájemce o vědu a průmysl.
Komplex La Vilette zahrnuje
Městečko vědy a průmyslu (Cité des Sciences et de l’Industrie), panoramatické kino (Géode), Velkou halu (Grande Halle), divadlo Paris-Villette, sál Zénith, městečko Hudby (Cité de la Musique) a park. V areálu je rovněž možné se ubytovat a stravovat.
Cite des Sciences et de I’Industrie (Město vědy a průmyslu), budova byla vystavěna podle arch. A. Fainsilbera na základech bývalých jatek podle projektu M. Lévyho, který za něj obdržel Velkou cenu za architekturu v r. 1987. Do provozu bylo slavnostně uvedeno r. 1986. Monumentální’stavba z žuly, oceli a skla zaujímá plochu 4 ha. Na střeše se nacházejí dvě otočné kupole o průměru 17 m, které sledují dráhu slunce, jímž je budova osvětlena prostřednictvím zrcadel řízených elektronicky. V areálu se každý může stát účastníkem různých her z oblasti vědy, technologie a současného průmyslu a zábavným způsobem objevovat nové poznatky a vzdělávat se. Návštěvník si podle chuti a svého zaměření může vybrat z bohaté nabídky: Ze země do vesmíru (Země, oceán, matematika, vesmír, kosmická tělesa atd.), Dobrodružství života (životní prostředí, člověk a technika, otázky života, tajemství živé bytosti atd.), Suroviny a práce člověka (energie, čerpání surovinových zdrojů, staré a nové suroviny, doprava a dopravní prostředky, roboti, světová ekonomika atd.), Jazyky a komunikace (vnímání zvuků, obrazy – fotografie, video, programování, mikroprocesory atd.). Součástí je planetárium a knihovna, v níž je možné nalézt odborné knihy, časopisy, videokazety a další vzdělávací pomůcky (otevřeno St 12.00-21.00 hod., Út, Čt, Pá 10.00-18.00 hod., So, Ne a svátky 12.00-20.00).
Géode (Panoramatické kino Géoda, 12; představení každou hodinu 10.00 až 21.00 hod., do 18.00 hod. v Út a Čt mimo školní prázdniny, Po zavřeno), se nachází na jižní straně Městečka vědy a průmyslu. Obrovská koule o průměru 36 m – dílo arch. Fainsilbera (exteriér) a Chamayoua (interiér) – stojí vbazénu, v jehož vodě se odráží a svítí do dálky svou hladkou ocelovou plochou. Plášť tvoří 6433 trojúhelníků z nerezavějící oceli. Promítací sál pojme 357 diváků, kteří spíše leží než sedí v křeslech a program sledují na hemisférickém (půlkulovitém) plátně o ploše 1000 m2, jež tvoří perforovaný hliník, kudy vychází zvuk. Promítá se na projektoru Omnimax (70 mm film) a obraz je devětkrát větší než u 35 mm filmu, ozvučení je kvadrofonní. Pocit absolutní reality, vlastního zapojení do děje je překvapivý a fantastický. Na programu panoramatického kina Géode je asi padesát filmů převážně populárně vědeckého charakteru.
Grande Halle (Velká hala), byla postavena r. 1867 pro prodej hovězího dobytka. Tomuto účelu sloužila více než sto let – do r. 1974. Potom fungovala jako místo, kde se konaly rockové koncerty a různá shromáždění. Od roku 1983 je budova díky mobilnímu vnitřnímu uspořádání víceúčelová (arch. B. Reichene a P. Robert) a pojme 15 tis. návštěvníků. Konají se tu výstavy, koncerty a jiné společenské události.
Cite de la Musique (Město hudby), nabízí jednak možnost poslechu hudby v některé z koncertních místnosti nebo prohlídku hudebních nástrojů v muzeu.
Salle de Zénith (Sál Zénith), pojme 6000 diváků a konají se zde převaž ně rockové koncerty, pořádají se ti; i programy zejména pro mládež.